Kas mäletad, kui sa veel väike olid ja vanemad hüüdsid magamamineku ajal kõrvalt toast: “Tuled surnuks!”? Meie mäletame. Tagantjärele teame, et see ei olnudki kuri käsk, isegi kui see vahel nii tunduda võis, eriti kui mõni põnev mäng või raamat pooleli ja pimedus kõhedust tekitas. Tegelikult peitub aga selles käsus kasulik nõuanne, mida meist enamus ka tänapäeval kuulda ei võtta ja nii oma und ja seeläbi tervist rikub.
Magamise kvaliteet on parim pilkases pimeduses
Pimedus on see, mis saadab kehale melatoniini ehk “unehormooni” tõusuga signaali, et aeg on puhata. Algab une ettevalmistumine – lihased hakkavad lõdvestama, uimasus suureneb, kehatemperatuur langeb. Hilisõhtune kokkupuude valgusega pärsib melatoniini looduslikult ajastatud tõusu, mis lükkab edasi keha ülemineku magamisrežiimile. Nõnda, segab see ärkveloleku ja magamise tsüklit nii, et need võivad nihkesse minna. Unetsüklite nihe võib tähendada aga väiksema kvaliteediga und, millest sa ka poole päevani magades välja ei pruugi puhata. Keha on ehitatud nii, et hakkab valguse tajumisel end üles äratama, seetõttu on valges toas pea lootusetu sügavasse unne vajuda.
Mida teeb valguses magamine
Lisaks väsimusele on valges magamist seostatud paljude teiste tervisemurede nagu depressiooni, erinevate kroonilised haiguste ja ülekaalulisusega. Negatiivseid tujumuutusi toob kõige enam erinevatelt ekraanidelt kiirgav sinine valgus. Pikaajalist magamatust assotsieeritakse nii kõrge vererõhu, südamehaiguste kui ka II tüübi diabeediga. Kuigi väsinud inimesed võivad energiapuuduse tõttu rohkem süüa, on ka tavalise toitumise puhul halva unega täheldatud lisakaalu, sest rasvapõletamisprotsess toimub organismis öises vahetuses, unerežiimi ajal. Magamatus muudab inimese ka vähem valvsamaks, mistõttu võib erinevaid õnnetusi palju kergemalt juhtuda.
Esimesed sammud parema une jaoks
Mis siis aitab, kas silmaklapid? Ei, sest valgust tajub keha ka läbi naha. Alusta sellest, et pane telefon enne magama minekut juba varakult käest ära ja hoidu ka teistest ekraanidest, mis sinise valgusega su unerütmi pärsivad. Igasugused LED-tulekesed ning erendavad nupud ja lülitid tuleks kas välja lülitada, toast minema tassida või millegagi katta. Öölambi vajadusel kasuta sumedat punakat valgust andvat pirni, see ei sega nii palju magamist kui teised valgusallikad.
Õige keskkonna loovad pimendavad rulood
Olgem ausad tänapäeval tuleb tihti kõige suurem valgusreostus mitte toast, vaid õuest, Olgu see siis suvisel perioodil varajane hommikune valgus ja pikad päevad või ööläbi põlev tänavavalgustuses. Valges magamine rikub nii sinu und kui ka elukvaliteeti. Kottpimeda magamistoa aitavad saavutada pimendavad tekstiilrulood, kassettrulood või voldikud. Kassettrulood ja voldikud paigaldatakse otse aknaraamile ja ruloo on tihedalt vastu klaasi. Voldikkardina boonuseks on võimalus seda aknal nii ülevalt alla, kui alt üles.
Seega jäta meelde – Öösiti on pimedus sinu parim sõber, mis su une sügava ja tervise tugevana hoiab. Kutsu pimedus tuppa Rulo pimendavate ruloodega ja saad ka jaanipäeval täisväärtusliku und magada, kui just kella 7-ni hommikul ümber jaanilõkke ei tantsi, sest siis pole ka ruloodest väga tolku.