Kas oled kunagi pidanud magama sõbra juures täispuhutaval madratsil, toaõhk õhtusest lauamänguturniirist paks? Ilmselt hommikul ärgates ei olnud enesetunne just parim. Kui selle peale mõelda, siis ei pea olema Kene Vernik, et mõista, kuidas keskkond, kus me magame, mängib unekvaliteedi juures olulist rolli.
Tarkuseid on igasuguseid. Mõni räägib, et pea tuleb magades suunata põhjakaarde ja et voodi ei tohi olla veesoonel. Isegi kui see nii on, siis meie saame jagada vähem müstilisi soovitusi unekvaliteedi parandamiseks. Magame ju koguni kolmandiku elust, seega mõistlik oleks seda teha nii, et võimalikult hästi välja puhkaksime.
Järgnevalt mõned soovitused, kuidas muuta oma magamistuba unesõbralikumaks:
- Jahe toatemperatuur – meie kehatemperatuur langeb enne uinumist ning jahe tuba aitab sellele kaasa. Temperatuuril üle 20 ºC ja alla 16 ºC hakkab uni muutuma katkendlikuks ning selle tulemusel võime öösel tihedamini ärgata. Kui saad magamistoa või tubade õhku kontrollida, proovi erinevaid kraade ja hinda sobivust hommikul, enesetunde pealt. Eesti kliimas piisab suuremal osal aastast ka sellest, kui enne uinumist tuba tuulutada ja õuest jahedam õhk tuppa lasta.
- Hoia magades tuba pime – keha teab, et kui päike on kõrgel, siis on aeg tegutseda! Silmad võivad olla kinni, aga valgusele reageerib ka meie nahk. Melatoniin on hormoon, mis reguleerib unetsükleid ning soodustab uinumist. Melatoniini tootmine hakkab suurenema õhtul pärast pimeduse saabumist. Kuidas tuba pimedaks saada? No sa loed ruloode tootja blogi, mis ise arvad? Investeeri kvaliteetsetesse ruloodesse, mis tagavad toas maksimaalse pimeduse ja blokeerivad linnas elades tänavavalgustuse. Ka magades kantav silmamask aitab süvendada pimedust ja kaitsta pealetükkiva valguse eest. Väikelaste puhul on levinud kollide peletamiseks öölamp, aga tuleb arvestada, et igasugune tehisvalgus häirib meie und ja annab kehale signaali, et päike on väljas, aeg ärgata.
- Summuta müra – linnas elades on peamiseks probleemiks õuest tuppa kostuv kära, mille suurus ja mõju sõltub sellest kus ja kellega koos elad. Müra häirib magamise erinevaid faase. Erinevad helid võivad põhjustada liikumist sügavamast unestaadiumist kergemasse või põhjustada täieliku ärkamise. Helide summutamiseks võib proovida kasutada kõrvatroppe. Wink-wink, ka kärgkangast voldikud aitavad summutada väljaspoolt tulevat müra;
- Kiusatused magamistoas – mõned tegevused enne magamaminekut soodustavad unekvaliteeti, teised pärsivad. Kui leiad end tihti öösel vaatamas sarja või surfamas tik-tokis, siis tea, et sinine ekraanivalgus uinumisele kaasa ei aita. Parem oleks tund aega enne magamaminekut eredaid ekraane mitte vaadata, sest sinine valgus toimib kehale kui signaal, et on päev. Kiusatuste vältimiseks ära paiguta magamistuppa telekat ning ära mine voodisse telefoni või sülearvutiga. Selleks, et kvaliteetsest ööunest siiski õigel ajal ärgata, tasub kaaluda klassikalist äratuskella.
Magamistuba, mis oleks ideaalne meile kõigile, ei ole veel välja töötatud, aga ohjad on sinu kätes! Kui tunned, et kõiki soovitusi enda elus rakendada käib üle jõu, siis osasid võiksid ju rakendada küll? Kui uni sellest paremaks läheb, küll siis tekib motivatsioon ka järgmised sammud teha.